25.1. - obrázky

25.01.2012 11:50

Pěkným obrázkem můžete určitě někoho potěšit. Už jsme si vyzkoušeli jejich vkládání do textu nebo do prezentace. Dneska si povíme trochu více o tvorbě a úpravování obrázků v počítači. 

Počítačová grafika

Viděli jste někdy mozaiku? Třeba skleněnou v kostele nebo z barevných dlaždic? Podobně je složen i obraz v počítači. Málé čtverečky, kterým se říká pixely, jsou naskládány jeden vedle druhého. Při pohledu na monitor hodně zblízka je možná rozpoznáte, ale bolí z toho oči. Lepší je použít nějáký program pro práci s grafikou a obrázek si zvětšit. Pak čtverečky uvidíte.

Na prvním obrázku je mozaiková fasáda domu ve Španělsku. Na druhém vidíme čverečky (pixely), z kterých je složen obraz v počítači.

Jak můžeme získat obrázky

  • Obrázek můžete vytvořit v programu Malování, který je dnes na každém počítači. Existuje i mnoho dalších programů pro kreslení a malování, např. Gimp.
  • Pokud máte skener, můžete do počítače naskenovat papírový obrázek. Dále ho pak můžete upravovat jako jakýkoliv jiný.
  • Pokud máte foťák, je to ještě jednodušší. Fotky se ukládají na paměťovou kartu, ze které můžete obrázky zkopírovat do počítače.
  • Oblíbený způsob, jak získat obrázky, je stáhnout je z internetu. Neměli byste však zapomínat, že obrázek někdo vytvořil a tento člověk třeba nechce, aby ho další lidé šířili. Pokud je u obrázku jméno autora, napište mu a zeptejte se ho.

Fotografování a úprava fotek

Dnešní digitální foťáky umožňují vytvořit velké množství fotek. Na paměťovou kartu se může vejít například 500 snímků. Dříve to tak nebylo. Fotilo se na kinofilm, který obsahoval maximálně 36 políček pro fotky. Takový jeden kinofilm nebyl zadarmo. Navíc se snímky musely vyvolat v laboratoři, teprve potom člověk viděl výsledek. Možná vám o tom někdy tatínek nebo dědeček říkal? Někteří profesionálové používají foťáky na kinofilm i dnes.

To, že můžeme dnes hodně fotit má i nevýhody. Obvykle si nedáme tolik záležet, někdy fotíme každý nesmysl a stovky fotek se nakonec nechce nikomu prohlížet. Je asi dobré vybrat jen pár nejlepších fotek a ostatní smazat. Vybrané fotky si pak můžeme upravit k dokonalosti. Mezi základní úpravy patří:

  • Ořezání okrajů tak, aby vynikl hlavní objekt, který fotografujeme.
  • Vyrovnání (pootočení) fotky tak, aby nahoře bylo nahoře a dole bylo dole.
  • Úprava kontrastu a barev, aby snímek byl přiměřeně výrazný, jasný
    a působil příjemně.

K úpravě fotek zkoušíme využít program PhotoScape, který je v naší učebně. Program umožňuje použít i řadu dalších efektů s fotografiemi. Někdy však méně znamená více. Jiným šikovným pomocníkem pro úpravu fotek je například program Picasa.